Zdenka Žido

Zdenka Žido

Razstava je zaključena!

Pregled zadnjih deset let predstavnice nepredmetne umetnosti in ustvarjalke sodobne likovne izraznosti, prepoznane po subtilnih monokromnih slikarskih podobah in izvirnih objektih. Postavitev razgrinja vpogled v večplastnost slikarkine ustvarjalnosti, od slik do sestavljene kompozicije iz kovinskega objekta.

1. Opis razstave
Opis razstave

Pregled zadnjih deset let predstavnice nepredmetne umetnosti in ustvarjalke sodobne likovne izraznosti, prepoznane po subtilnih monokromnih slikarskih podobah in izvirnih objektih. Postavitev razgrinja vpogled v večplastnost slikarkine ustvarjalnosti, od slik do sestavljene kompozicije iz kovinskega objekta.Zdenka Žido v svojem ustvarjalnem procesu predstavlja dva različna pristopa, slikarski in prostorsko konceptualni koncept. Prepoznavnost njenega slikarstva se kaže v natančnem in premišljeno izbranem načinu, zasnovanem v dolgih in dolgotrajnih časovnih intervalih. V stopnjevanju nežnih lazurnih nanosov, ki jih slikarka gradi plast za plastjo, ustvarja dialog med številnimi prepletenimi barvnimi toni in belino temeljne površine. Avtorica na popolnoma drugačen način – v nasprotju slikarskemu – obravnava prostor, ki ga domiselno oblikuje v prostorsko postavitev bleščečih kovinskih palic. S pomočjo svetlobne odbojnosti in dodanimi črtnimi linijami, usmerjenimi v nekakšne strukturirane iluzionistične prehode, odpira pogled v smiselno urejeno konceptualno postavitev. Njeno zavzeto raziskovanje barve, svetlobe in prostora, se kaže v izvirni izrazni sporočilnosti dveh različnih pristopov, prikazano v izjemnih slikarskih stvaritvah kot tudi v domiselnih prostorskih postavitvah. S svojim delom, ki predstavlja svojevrsten vidik likovne izraznosti, se kot ustvarjalka sodobnih vsebin pomembno umešča med predstavnice/ke slovenske moderne likovne umetnosti. Zdenka Žido, slovenska slikarka, 20. februar 1959, Nemški Rovt. Leta 1987 je diplomirala na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pri profesorju Andreju Jemcu. Na Akademiji je nato končala tudi specialko za slikarstvo. Za ustvarjanje pa je leta 1986 prejela študentsko Prešernovo nagrado. Živi v Ljubljani in Bohinjski Bistrici.

1. Podrobnosti
Naziv razstave Zdenka Žido
Trajanje razstave 20. 05. 2026 - 20. 06. 2026
Čas ogleda razstave 10:00 - 18:00
Datum otvoritve 20. 05. 2026
Ura otvoritve 0:00
Dodatne informacije Sobota od 10:00 do 14:00, Ponedeljek, nedelja, prazniki: zaprto
Lokacija Bežigrajska galerija 1, Dunajska 31, 1000 Ljubljana
Vstopnina

Vstop prost.

Avtorji Zdenka Žido
Kustosi Miloš Bašin
Sodelavci Produkcija: Bežigrajska galerija 1 / MGML; Oblikovanje: Miloš Bašin; Besedilo: Miloš Bašin, Marina Mihelič Satler; Tehnična ureditev: Marko TušekFotodokumentacija: Miloš Bašin, Zdenka ŽidoPrevod v angleščino: Dunja ElikanJezikovni pregled: Dunja ElikanPromocija: Marina Mihelič Satler; Tehnična izvedba: Ula Tušek, Zdenka Žido; Projekt je omogočila: Mestna občina Ljubljana
Tip razstave Razstava
Organizator Bežigrajska galerija 1
Organizator naslov Dunajska 31
Organizator kraj 1000 Ljubljana
2. Multimedija
Multimedija
Zdenka Žido Zdenka Žido

Mnenja zbirateljev o razstavi

Prijavite se kot član kluba zbirateljev in si oglejte mnenja ostalih članov o razstavi ali oddajte svoje mnenje.
Prijavite se na e-novice za razstave
Prijavite se na e-novice za razstave

Prijavite se na e-novice o razstavah in dogodkih in bodite obveščeni o vseh pomembnih razstavah in dogodkih, ki se dogajajo na področju likovne umetnosti v Sloveniji.

Spremljajte razstave

Napovednik razstav in dogodkov